Programy Profilaktyczne 2023 / 2024
„Czyste powietrze wokół nas” to przedszkolny program edukacji antytytoniowej, chroniący dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Skierowany do dzieci w wieku 5-6 lat uczęszczających do oddziału przedszkolnego z udziałem rodziców i opiekunów. Program jest pierwszym etapem nabywania wiedzy na temat szkodliwości dymu papierosowego dla biernych palaczy. Jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Program ma również za zadanie wykształcić u dzieci umiejętność rozpoznawania różnych źródeł dymów, zwiększyć wrażliwość dzieci na szkodliwość dymu papierosowego, a także podnieść poziom wiedzy na temat skutków palenia papierosów. Głównym celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Program realizowany z przedszkolakami przez panią Beatę Grabowską.
„Skąd się biorą produkty ekologiczne” – program realizowany w przedszkolu. Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Realizatorem programu jest pani Beata Grabowska
„#Żyj Dobrze” – program profilaktyczno - edukacyjny. Skierowany jest w tym roku do uczniów klas 0-III . Program poruszający pięć obszarów zdrowia: aktywność fizyczna, higiena, zdrowe żywienie, zdrowie psychiczne, profilaktyka. Realizatorem programu są wychowawcy klas I-III pani Bogumiła Rutkowska, pani Wiesława Bandurska, pani Elżbieta Kodorska.
„Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” Program edukacyjny dotyczący profilaktyki chorób odkleszczowych dla uczniów szkół podstawowych. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy o chorobach odkleszczowych, poznanie sposobów zapobiegania chorobom odkleszczowym oraz zdobycie wiedzy na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki. Poznanie sposobów przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi, poznanie sposobów zapobiegania atakom kleszczy i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami, uświadamianie sobie potrzeby stosowania profilaktyki. Realizatorzy programu –klasy I- III z wychowawcami.
„Znajdź właściwe rozwiązanie” program przeznaczony dla uczniów klas starszych, którego celem jest zapobieganie paleniu tytoniu wśród uczniów – uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących do niepalenia, ponieważ w tym okresie nauki gwałtownie wzrasta liczba dzieci i młodzieży próbujących po raz pierwszy zapalić papierosa. Realizatorem programu są klasy VII-VIII i wychowawcy pani Malwina Wodzyńska i pani Anna Rogowska- Kwiatkowska.
„Bieg po zdrowie” Program skierowany jest do dzieci w IV klasie szkoły podstawowej . Program ma na celu zwiększenie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów, przekazanie dzieciom wiedzy na temat zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie podstawowych umiejętności w zakresie asertywnego zachowania. Realizator pani Anna Rogowska.
Program „Pierwszy dzwonek". Jest to program edukacyjny opracowany w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń Meningokokowych „Nie! Dla meningokoków”. Program przedstawia czym jest Inwazyjna Choroba Meningokokowa, co to są meningokoki, jak dochodzi do zakażenia i kto jest na nie narażony. Zapoznaje z przebiegiem zakażenia i jego najczęstszymi objawami oraz leczeniem i zapobieganiem (profilaktyka swoista – szczepienia ; profilaktyka niesfoista- higieniczne zachowania). Realizatorzy programu klasa V z panią Magdaleną Tuchewicz.
„Trzymaj Formę” - program edukacyjny dla uczniów klas V-VIII, którego celem jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Realizatorem programu jest klasa VI z panią Karoliną Wiśniewską
„Profilaktyka HIV / AIDS” – Program dedykowany uczniom klasy VIII. Cele i zadania wynikają z Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. Celem głównym jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń HIV, wzrost poziomu wiedzy nt. HIV/AIDS oraz zmniejszenie poziomu zachowań ryzykownych. Realizatorem programu z klasą VIII jest pani Anna Rogowska –Kwiatkowska.
Program dla szkół "Szklanka mleka" ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania mleka i jego przetworów, promowanie zasad zdrowego odżywiania, kształtowanie dobrych nawyków żywieniowych oraz edukację w zakresie wartości odżywczych mleka i jego przetworów. Swoim zasięgiem obejmuje uczniów klas I-III.
Programy Profilaktyczne 2022 / 2023
W roku szk. 2022/2023 kontynuujemy realizację następujących programów profilaktycznych:
- Program „Czyste powietrze wokół nas”- klasa,,0”
- Program ,,Nie pal przy mnie proszę”- klasy I-III
- Program „Bieg po zdrowie”- klasa IV
- Program ,,Znajdź właściwe rozwiązanie”- klasa VII, VIII
- Program,, Kleszcz mały czy duży nic dobrego nie wróży” klasy VII, VIII
- ,,Program dla szkół” – czyli warzywa i owoce w szkole oraz mleko i produkty mleczne klasy I –V
- Krajowy Program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV –VII, VIII
- ,,Kampania białych serc”- ogólnoszkolna
Ponadto realizujemy:
- Program „Trzymaj Formę” (największy w Unii Europejskiej program na temat racjonalnego odżywiania, edukacji konsumenckiej i aktywności fizycznej)- klasa VI
- Program ,,Akademia bezpiecznego Puchatka”- klasa I
- Program ,,Apteczka pierwszej pomocy emocjonalnej”- klasa I, V
Koordynowane i organizowane są działania związane z:
- Światowym Dniem bez Tytoniu,
- Dniem Rzucania Palenia,
- Światowym Dniem Zdrowia
- profilaktyką grypy sezonowej i grypy A/H1N1
- akcją „Moje dziecko idzie do szkoły”
- akcją „Zdrowe wakacje”
- akcją zimową (bezpieczny i zdrowy wypoczynek podczas ferii zimowych)
- profilaktyką chorób odkleszczowych
- profilaktyką zarażeń pasożytniczych (owsica, wszawica, świerzb, bąblowica itp.)
- profilaktyką wścieklizny
- profilaktyką zatruć grzybami
- profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby (wzw A, B, C)
- profilaktyką chorób przenoszonych drogą płciową
- propagowaniem zasad higieny osobistej
- uświadamianiem zagrożeń zdrowotnych wynikających z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.
Koordynator zdrowia: Wiesława Bandurska
Programy Profilaktyczne 2020 / 2021
W naszej szkole co roku realizowane są programy profilaktyczne. W bieżącym roku szkolnym 2020/2021 realizować będziemy:
1. Program „Czyste Powietrze Wokół Nas” adresowany do dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz ich opiekunów.
Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń.
2. W klasach I - III kontynuowany jest program edukacyjny profilaktyki palenia tytoniu pod hasłem "Nie pal przy mnie, proszę".
Celem głównym programu jest:
1. poszerzenie wiadomości na temat zdrowia
2. kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie
3. uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
4. uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem
5. nauka postępowania w sytuacjach wymuszonego biernego palenia3. „Bieg po zdrowie” adresowany do dzieci z IV klasy szkoły podstawowej, którego głównym celem jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i e-papierosów.
4. Program „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” realizować będą klasy V, VI a i VI b.
W ramach programu „Chroń się przed kleszczami wszystkimi sposobami!” uczniowie zapoznają się z zasadami profilaktyki chorób odkleszczowych, zdobędą wiedzę na temat miejsc występowania kleszczy i zagrożeń związanych z ugryzieniem przez te pajęczaki, poznają sposoby przenoszenia się kleszczy na zwierzęta i ludzi oraz zaznajomią się ze sposobami zapobiegania i ochrony przed przenoszonymi przez nie chorobami
5. Program profilaktyki palenia „Znajdź właściwe rozwiązanie”Adresatami programu będą uczniowie klas VII i VIII .
Oczekiwane efekty realizacji programu - przyswojenie wiedzy o tym, że:
Nikotyna występująca we wszystkich postaciach tytoniu jest narkotykiem. Palenie tytoniu pociąga za sobą zarówno przejściowe, jak i długofalowe skutki fizjologiczne, estetyczne i zdrowotne. Oddychanie powietrzem zawierającym dym tytoniowy jest niebezpieczne dla zdrowia. Zaprzestanie palenia przynosi korzyści natychmiastowe oraz korzyści w przyszłości. Wpływ na decyzję o podjęciu palenia mają przekonania osobiste oraz rodzina. rówieśnicy i środki masowego przekazu. Większość dzieci, młodzieży i dorosłych nie pali. Reklamy papierosów na całym świecie są często ukierunkowane na dzieci i młodzież. Dzieci i młodzież mogą skutecznie oprzeć się presji palenia. Sprzedaż i palenie papierosów podlega przepisom prawa i normom społecznym.
6. Ponadto Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, którego celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem HIV oraz poprawa jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich. W ramach programu prowadzone są kampanie społeczne skierowane do ogółu społeczeństwa w tym uczniów szkół.
7. Kontynuowany jest ,,Program dla szkół” – czyli warzywa i owoce w szkole oraz mleko i produkty mleczne klasy I –V. Celem programu jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych oraz warzyw i owoców.
8. Przeprowadzona zostanie ogólnoszkolna ,,Kampania białych serc”- Europejskiego Solidarnego Protestu Przeciwko Narkotykom i Przemocy pod hasłem „WSZYSTKO W TWOICH RĘKACH”.
Koordynator zdrowia: Wiesława Bandurska