"W pogoni za wiedzą"
W ramach projektu realizowanego w latach 2019–2020 uczniowie naszej szkoły opanowują podstawy programowania i robotyki oraz druku 3D. Uczestniczą w dodatkowych zajęć z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, języków obcych, poznają techniki efektywnej nauki oraz korzystają z terapii metodą biofeedbacku.
Uczniowie uczestniczą w czterech 40-to godzinnych modułach:
- zajęcia informatyczne,
- przedmioty matematyczno-przyrodnicze,
- języki obce – język angielski i niemiecki,
- efektywna nauka.
Dodatkowo każdy uczeń objęty jest pięciogodzinnym blokiem zajęć z biofeedbacku.
Zajęcia informatyczne:
Zajęcia informatyczne podzielone są na dwa moduły po 20 godzin każdy. Pierwszy dotyczy druku 3D. Na zajęciach dzieci mają okazję zapoznać się z nową technologią druku. Pozwala ona na drukowanie fizycznych przedmiotów z PLA, czyli biodegradowalnego tworzywa przypominającego wyglądem plastik. Druk jest to etap finalny prac, które polegają na zaprojektowaniu modelu trójwymiarowego w programie komputerowym. Dzieci mają również możliwość zapoznania się ze skanerem 3D, czyli urządzeniem przekształcającym fizyczne obiekty na cyfrowe modele. Do dyspozycji uczniów jest również pisak 3D pozwalający na odręczne tworzenie przedmiotów z PLA.
Druga część zajęć dotyczy programowania robotów. Szkoła w ramach projektu otrzymała dwa rodzaje zestawów klocków do budowania robotów dla uczniów. Uczniowie klas 4-6 budują roboty przy użyciu klocków Lego WeDo, a starsi używają Lego Mindstorms. Po zbudowaniu modelu robota uczniowie programują jego zachowanie w dedykowanych aplikacjach. W wyniku tych działań roboty samodzielnie jeżdżą, wydają dźwięki, reagują na otoczenie, wykorzystując dostarczone z zestawami czujniki. Potrafią bardziej zaawansowane zestawy potrafią rozpoznawać kolory, odległość od obiektu, stopień pochylenia i na podstawie zebranych informacji podejmować decyzje co do wykonania wcześniej zaprogramowanych działań.
Zajęcia z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych:
W ramach bloku przedmiotów matematyczno - przyrodniczych prowadzone są zajęcia z matematyki (wyrównujące i rozwijające) oraz z biologii, geografii, chemii i przyrody (wyrównujące).
Zajęcia z języków obcych:
W ramach zajęć językowych uczniowie uczestniczą w zajęciach rozwijających uzdolnienia z języka angielskiego i niemieckiego metodą bezpośrednią oraz zajęciach dydaktyczno - wyrównawczych z języka angielskiego metodą bezpośrednią dla uczniów z trudnościami w nauce.
Zajęcia z efektywnej nauki:
Akcja"Bezpieczna Szkoła: jabłko czy cytryna?"
W Szkole Podstawowej w Niedzborzu w dniu 05.04.2019r. w ramach Dnia Zdrowia we współpracy koordynatora ds. bezpieczeństwa w szkole p. Anny Rogowskiej Kwiatkowskiej oraz koordynatora ds. zdrowia p. Wiesławy Bandurskiej odbyła się akcja „Bezpieczna szkoła: jabłko czy cytryna?”. Celem tejże akcji jest kształtowanie nawyków poprawnego zachowania w ruchu drogowym, rozwijania umiejętności obserwacji i analizowania zjawisk występujących w ruchu drogowym, dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych oraz przestrzegania przepisów prawa.
W organizację akcji zaangażowani byli nie tylko uczniowie, ale i rodzice. Inicjatywa ta, cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej i jest cyklicznie powtarzana. Oczywiście akcja nie odbyłaby się bez pomocy i życzliwości p. naczelnika i funkcjonariuszy sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Mławie oraz p. kierownika i p. dzielnicowego Posterunku Policji w Strzegowie.
Akcja rozpoczęła się przemówieniem p. dyrektor Joanny Katarzyny Zalewskiej, po czym kilka słów o samej akcji przytoczyła p. koordynator ds. bezpieczeństwa, a zwięczeniem była prelekcja skierowana do uczniów przez p. dzielnicowego młodszego aspiranta Janusza Rogowskiego. W trakcie spotkania p. dzielnicowy odwołując się do statystyk wypadków i kolizji drogowych zaistniałych w 2018r. poinformował uczniów, iż główną przyczyną zdarzeń drogowych była nadmierna prędkość, czyli główny cel jaki przyświecał naszej akcji.
I jeszcze kilka słów o samej akcji.
Akcja „ Bezpieczna szkoła: jabłko czy cytryna?” to ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów i całej społeczności. W tym roku do akcji wprowadziliśmy nowe działania, otóż uczniowie podczas happeningu wcielili się w ofiary wypadków, co na pewno dawało kierowcom dużo do myślenia… Uczniowie klasy IVB: Łukasz Durka, Zuzanna Gwizdała, Dawid Pontus, Julia Tamowicz, Lena Witkowska i Sebastian Załęcki „wyposażeni” w jabłka oraz uczniowie klasy V: Maja Czuk, Wiktoria Leśniewska, Maja Łukasik, Filip Markiewicz, Roksana Ratkowska i Amelia Tusińska „wyposażeni” w cytryny wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Mławie i Posterunku Policji w Strzegowie zatrzymywali kierowców do kontroli tuż przy naszej szkole. Dla tych kierowców, którzy zachowali dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym nagrodą było czerwone jabłko i pochwała od uczniów, tym jednak, którzy przekraczali dozwoloną prędkość, a w tym roku była to przewaga, uczniowie podawali plaster cytryny do konsumpcji na miejscu oraz kierowali do nich pouczenie.
Organizatorzy przedsięwzięcia za każdym razem liczą, że przekonują zarówno uczestników jak i obserwatorów, że bezpieczna jazda nie tylko przy szkole jest „inwestycją” w swoje życie. W ten sposób kształtujemy postawy przyszłych kierowców.
Anna Rogowska -Kwiatkowska