Niezależnie od tego, czy uczniowie wyjadą na zorganizowany wypoczynek, czy spędzą ferie w domu lub na półkoloniach – ważne jest zachowanie podstawowych zasad oraz przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.
Eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowali poradnik dotyczący bezpiecznego zimowego wypoczynku dla organizatorów, rodziców, ale też uczestników wyjazdów.
Poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2023-2024_-_zima.pdf
Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Pamiętajmy, aby do aktywności na świeżym powietrzu wybrać bezpieczne, najlepiej specjalnie przeznaczone do tego miejsca. Wystrzegajmy się zjeżdżania na sankach w pobliżu dróg i nie przywiązujmy ich do samochodu czy ciągnika rolniczego.
Ważne jest, by rodzice i opiekunowie zwracali uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer – zwłaszcza w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się na drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.
Polecane serwisy internetowe:
Podczas planowania bezpiecznego zimowego odpoczynku zachęcamy do odwiedzenia serwisów internetowych przygotowanych przez służby i instytucje publiczne:
1. Serwis www.bezpiecznyautobus.gov.pl – wpisując numer rejestracyjny pojazdu, rodzice otrzymują bezpłatną informację o tym, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, posiada aktualne badania techniczne oraz polisę ubezpieczeniową.
2. Informacje o systemie powiadamiania ratunkowego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Przypominamy, że 112 to bezpłatny, dostępny na terenie całej Unii Europejskiej numer alarmowy – zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Pamiętajmy, że zgłoszenie pod numer alarmowy 112 można wybrać także w telefonie nieposiadającym karty SIM.
3. Informacje dla podróżujących przygotowane przez polskie placówki dyplomatyczne przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. W profilach poszczególnych krajów znajdują się wytyczne lub ostrzeżenia dla podróżujących.
4. Rejestracja wyjazdu za granicę przez bezpłatny serwis „Odyseusz”. Dzięki niej służby konsularne wiedzą o pobycie jednostki na terenie danego państwa. W razie konieczności mogą one skontaktować się z podróżującymi albo zapewnić potrzebną pomoc. Planując wyjazd zagraniczny, pamiętajmy, by zaopatrzyć się w adresy oraz numery telefonów dyżurnych do polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Takie wytyczne obowiązują przede wszystkim organizatorów wypoczynku, kierowników wycieczek, wychowawców i opiekunów dzieci i młodzieży.